mindfulness meditainment

Tähelepanelikkusele keskenduv meditatsioon

Avaldatud 17. juuni 2019, autor Esther Daniel

Kas te istute mugavalt? Nüüd sulgege silmad. Keskenduge oma hingamisele. Pange tähele, kuidas sisse- ja väljahingamisega liigub õhk teie kehasse ja sealt uuesti välja. Kas te keskendute ikka veel oma hingamisele või on teie mõtted juba lendu läinud?

Meie kiire elutempoga maailmas, kus tehnoloogia tulistab meile sõna otseses mõttes iga sekund uusi asju ette, on ülimalt raske keskenduda. Ma istun maha, et hakata kirjutama, aga juba üsna varsti läheb mu mõte rändama. Mind hakkab painama miski, mida keegi mulle eelmisel päeval oli öelnud või mulle tuleb meelde midagi, mida ma tegin ja nüüd kahetsen. ... ja nüüd ma lähen närvi, sest ma ju ei kirjuta! Stress ja ärevus on tõusmas ja miski peab ju selle vastu aitama.

Mis on tähelepanelikkusele keskenduv meditatsioon?

Tähelepanelikkusele keskenduv meditatsioon aitab teil keskenduda praegusele hetkele. See on omaette oskus ja regulaarse harjutamisega on teil võimalik saavutada lõdvestunud ja mittearvustav ülevaade oma mõtetest ja tunnetest. Teil tekib arusaam, et need on lihtsalt mõtted ja need ei oma teie üle kontrolli.

Paljud uuringud on kinnitanud, et tähelepanelikkusele keskenduvatel programmidel on positiivne ja tugev mõju stressile, ärevusele ja ebaregulaarsetele unemustritele ning üldise psühholoogilise heaolu paranemisele. Ja nüüd, kui on võimalus kasutada aju kujutamise tehnoloogiate, nagu näiteks fMRI ja EEG abi, on lugematuid teaduslikke dokumente, mis tõendavad tähelepanelikkusele keskenduva meditatsiooni neuroloogilist kasu.

mindfulness meditation

Ümberhindamine

Igaüks meist kogeb oma igapäevaelus stressi. Need kontrollmehhanismid, mida me stressiolukorras kasutame, ei ole aga sageli piisavad. Need sobivad rohkem eelajaloolistesse aegadesse, kus tuli TÕELISE ohuga silmitsi seistes võidelda või ohu eest joosta. Õnneks ei puutu me tänapäeval just kuigi tihti kokku kihvu näitavate tiigritega ja enamik meie poolt reageeritavatest "ohtudest" on TAJUTUD. Sellegipoolest kohtlevad meie kehad ja meeled TÕELIST ja TAJUTUD ohtu täpselt samamoodi ning sellest tulenev stress võib olla ka paljude füüsiliste tervisehädade põhjustajaks ja seeläbi süvendada stressi veelgi enam.

Meie vaatenurk olukorrale võib stressi vallandada või seda süvendada. Kas olete kunagi tähele pannud, et mängite mingit olukorda oma peas järjest uuesti ja uuesti läbi? Asjade uuesti läbikäimine oma peas võib olla märk närvilisusest ja samuti on see depressiooni sümptomiks. Meile meeldib küll mõelda, et meie vaatenurk olukordadele on alati õige, kuid tähelepanelikkusele keskenduv meditatsioon aitab meil väliskeskkonnale antud hinnanguid uuesti tajuda. Seda protsessi nimetatakse kognitiivseks ümberhindamiseks või "ümbertajumiseks". Arvatakse, et kui me tegeleme tähelepanelikkusele keskenduva meditatsiooniga, siis keskendume praegusele hetkele, mis võimaldab meil jälgida tekkivaid mõtteid ja mitte anda neile koheselt hinnanguid.

See on küll tore, aga olgem ausad, kui stressirohke hetk on käes, on mediteerimine sageli viimane asi, mida me teha tahaksime. See on aga koht, kus juhendatud meditatsioonid saavad teid aidata. Võimalus avada lihtsalt oma telefonis rakendus, sulgeda oma silmad ja järgida juhendamist, viib teid otsekohe meditatiivsesse protsessi, mis annab kohest leevendust.

Ja selle füsioloogilised tulemused on teaduslikult tõestatud! Lõõgastumine vähendab neerupealise aktiivsust, tugevdab immuunsüsteemi ja vähendab vererõhku. Palju tõhusamalt kui ingveritee!

sleeping at the wheel

Meditatiivne uni ja akude laadimine

Uni on oluline nii füüsilise heaolu kui ka vaimse tervise jaoks. See mõjutab meie söögiisu, hingamist, vererõhku, südame-veresoonkonna tervist, immuunsüsteemi, stressihormoone ja palju muud. Kehv uni on seotud vaimse tervise probleemidega, nagu ärevus ja depressioon.

Meile tuletatakse pidevalt meelde, et peaksime saama 7–8 tundi kvaliteetset und. Kahjuks tundub, et inimeste arv, kellel on probleeme uinumisega või une pikkusega, on tõusuteel.

On üsna palju vastuvaidlematuid tõendeid selle kohta, et see on otseselt seotud elektrooniliste seadmete suurenenud kasutamisega.

Väga levinud on tehnoloogiaseadmete kasutamine vahetult enne magamaminekut. Interaktiivsete tehnoloogiaseadmete, nagu näiteks nutitelefonide, arvutite ja mängukonsoolide kasutamine võid põhjustada emotsionaalset ülierutuvust ja takistada sümpaatilise närvisüsteemi loomulikku taandumist, mille tulemusel tekivadki unehäireid.

Päeva lõpus aitab tähelepanu koondav meditatsioon vabastada mõtted argistest muredest ning sujuvalt vajuda sügavasse loomulikku unne.

mindfulness meditation guided

Digitaalne võõrutus võib olla just see, mida arst teile soovitaks, kuid kuna on leitud, et tähelepanelikkusele keskenduv meditatsioon mõjutab positiivselt psühholoogilisele heaolule, mis ulatub tegelikust meditatsioonist palju kaugemale, on aeg teha paus, värskendada oma mõtteid ja laadida oma akud tähelepanelikkusele keskenduva meditatsiooniga.

Esther Daniel

Catalyst Global partnerlus-strateegia juht

Vastutab Catalyst Globalis organisatsiooni tõhususe tagamise eest läbi võrgustiku partnerite kaasamise.

Kõik artiklid

Lisamaterjalid