team building in russia

Meeskonnatöö arendamine Venemaal

Avaldatud 7. jaan 2019 Maria Varlamova poolt

Maria Varlamova arutas oma hiljutises intervjuus Venemaa väljapaistva MICE väljaandega inimressursi juhtimist, ürituskorraldust ning muutusi meeskonnatöösse suhtumises Venemaal. Siin on selle ülevaatliku intervjuu transkript.

„Peamiseks pöördepunktiks Venemaa meeskonnatöös toimus, kui maailma suurim meeskonnatöö arendamisega tegelev ettevõte, Catalyst Global, sõlmis siin lepingu oma litsentseeritud esindajaga,” ütles Maria Varlamova. „Kaks aastat pärast seda, kui asutati Catalyst Russia, on inimeste arusaam efektiivsest meeskonnatöö arendamisest täielikult muutunud.”

Mis oli põhiline protsess, mille te enne Catalyst Russia avamist läbima pidite?

„Selleks, et võrgustikuga liituda, hinnati meie ettevõtte tegevust mitmete kriteeriumite järgi nagu näiteks turuosa, klientide rahulolu, korduvate broneeringute protsent jne. Seda kõike tehti sellepärast, et Catalyst on ülemaailmne võrgustik, millel on väga kõrged standardid. On väga palju selliseid meeskonnatöö arendamisega tegelevaid ettevõtteid, kelle teenused näivad küll „odavatena”, kui kes ei paku selle raha eest mitte mingisugust väärtust. Catalyst läbib aga protsessi tagamaks, et nende võrgustikus olevad ettevõtted järgivad nende standardeid.

Sel aastal tähistab Catalyst Global oma 30. aastapäeva. Catalyst Globali võrgustik koosneb nüüdseks juba 45 meeskonnatööd arendavast ettevõttest, kes asuvad kõikjal üle maailma ning kes jagavad sama eesmärki – olla oma kodumaal parim meeskonnatööd arendav agentuur. Catalyst Globali võrgustiku moto on „Täiuslikkus meeskonnatöö arendamises”. Kõik võrgustikus olevad ettevõtted pakuvad meeskonnatöö arendamise teenuseid mõistliku hinnaga ning mis veelgi tähtsam, nad peavad kinni võrgustiku kõrgetest toote ning teenuse standarditest. Meil on hea meel, et meie tegevuse võtmenäitajad (KPI) on Catalysti võrgustikule vastuvõetava standardiga.

Millised on teie programmide peamised erinevused?

Catalysti meeskonnatöö lahenduste peamine põhimõte on pakkuda efektiivset ning tulemuspõhist meeskonnatöö arendamist. Tänu Catalyst Globali võrgustiku sidemetele on meil ainulaadsed teadmised, mis võimaldavad meil realiseerida meie riigis ainulaadseid innovatiivseid tooteid.

Näiteks võivad osalised leida ennast värvimas lõuendeid või ehitamas papist võidusõiduautosid ning kihutamast teiste meeskonadega võidu või hoopistükkis õppida vähem kui 2 tunniga mängima ühtse orkestrina. Inimesed leiavad ennast situatsioonist, kus nad õpivad midagi uut, värskendavat ning loomingulist, mis erineb nende igapäevaelust ning teevad koostööd sellistes meeskondades, kellega nad varasemalt ei ole koos töötanud. Ja peale selle on võimalik jätta meeskonnatöö ürituse lõpptulemus, unikaalse disainiga Suur üldpilt või Vormel 1 võidusõiduauto, kontorisse, et see tuletaks meeskonnale meelde ürituse käigus õpitut ka pikalt peale ürituse lõppu.

Samuti on meie tooted sisemiselt väga erinevad. Paljud on kopeerinud Catalysti tooteid või pigem võib ehk öelda, et nad on seda üritanud, kuid nad ei ole suutnud nendesse toodetesse panna niisuguseid pisidetaile, nagu meie seda teeme. Üksikasjadele keskendumine on just see, mis teeb meie programmidest suurepärased abivahendid meeskonnatöö arendamisel ning mis aitavad tagada püsivad tulemused.

Kas on võimalik saada ka spetsiifiliseimaid tulemusi, kui nii-nimetataud "meeskonnatöö arendamine"?

Kõik 170 Catalyst Globali meeskonnatööd arendavat programmi on välja töötatud nii, et neil oleks mingi kindel eesmärk, olgu selleks lihtsalt lõbus jagatud kogemus; juhtimisoskuste, efektiivse suhtlemise või meeskonnatöö arendamine; bränditeadlikkuse suurendamine või interaktiivsete ärisimulatsioonide kaudu põhjalikemate äriteadmiste õppimine. Lisaks on üheks meie peamiseks teenuseks programmide kohandamine vastavalt klientide vajadustele. Eelkõige on meie programmid suunatud juhtimisoskuste, meeskonnatöö oskuste, müüginumbrite ja bränditeadlikkuse parandamisele töötajate seas. Bränditeadlikkuse arendamine on samuti oluline, kui ettevõte toob turule uue toote. Me anname ettevõtetele võimaluse oma meeskondade arendamiseks soovitud suunas ning konkreetsel viisil.

team building in russia

Kes neid programme disainib ning arendab?

Tooted on turu jaoks disainitud ning arendatud Calayst Globali poolt ning me oleme kohandanud 32 toodet nende 174 tootest, et need sobiksid konkreetselt Venemaa kultuuriliste nüanssidega. Catalyst Globali toodete loomine saab alguse Suurbritannias, Austraalias, Indoneesias ning Uus-Meremaal asuvatest peakontoritest, kus läbitakse põhjalik uurimis- ja arendusprotsess. Protsess algab Catalysti võrgustiku 45 meeskonnatöö arendamisega tegeleva ettevõtte tagasiside kuulamisega, et mõista turu vajadusi. Kui toote esialgne versioon on paika pandud, proovitakse ning katsetatakse neid Catalysti võrgustiku siseselt.

Enamik tooteid, mida me Venemaal pakume, on kõrgetasemeliselt testitud ning pidevalt täiendatud rohkem kui 15 aasta jooksul, et arendada need selliseks, nagu me neid tänasel päeval pakume. Meie teadmised tulevad põhjalikest tootejuhistest, mis on meile antud litsentsilepingu osana. Need annavad meile üksikasjalikud detailid alates sellest, mis ettevalmistusi on vaja teha, kuidas ruum ette valmistada, kuidas üritust läbiviivaid juhendajaid välja õpetada kuni selleni mida ürituse läbiviija peaks rääkima ja palju muud. Lõppude lõpuks sõltub 90% meeskonnatöö ürituse edust hoolikal ettevalmistusel. Need üksikasjalikud ning detailsed juhendid, koolitused ning Catalyst Globali 24-tunnine tugi võimaldab võrgustiku liikmetel tagada programmi läbiviimine kõrgetel standarditel, pidamaks kinni Catalyst Globali motost – pakkuda tipptasemel meeskonnatöö arendamist.

Kas on võimalik kokku panna efektiivne meeskonnatöö programm kõigest nädalase etteteatamisajaga?

See pole küll kõige ideaalsem olukord, kuid kindlasti saame me sellega hakkama. Nädalane ettevalmistusaeg sisaldaks kliendi ootuste ja eesmärkide mõistmist, sellele vastava toote leidmist ning selle kohandamist kliendile sobivaks. Meil on väga hea ettevalmistus – sealhulgas koolitatud meeskond, töövõtjad ning kõik vajalikud rekvisiidid. Ausalt öeldes, kui me peaks arendama unikaalse programmi täiesti nullist ilma igasuguse eeltööta, oleks see pehmelt öeldes keskpärane. Kahjuks on praegu turul ka selliseid meeskonnatööd arendavaid ettevõtteid ning ürituskorraldajaid, kes seda siiski teha üritavad.

team building in russia

Kas te võtate programmide kohandamisel arvesse ka kliendi individuaalseid vajadusi?

Loomulikult sisaldab meie n-ö tootepakend erinevaid kohandusi, et need oleksid vastavuses klientide ootuste ning soovidega. Need võivad sisaldada näiteks ettevõtte värvide ja logode kasutamist, viktoriiniküsimusi või mõistatusi brändi teadlikkusest jms. Loomulikult läheb see ka silmaga nähtavast kaugemale – näiteks elemendid, mis sobitavad konkreetse programmi ettevõtte eetikaga, üleüldise inimressursi juhtimise strateegiaga ning hetkel asjakohaste konkreetsete eesmärkidega.

Hästi kohandatud programmis peaksid osalejad intuitiivselt mõistma selle peamisi õpitulemusi. Neid õpitulemusi ning kasutegureid saab samuti üle käia ning kinnistada ülevaatlikus kokkuvõttes ürituse või harjutuse lõpus.

Mis on teie peamised põhimõtted üritusagentuuridega töötamisel?

Ligikaudu 70% meie klientidest on ürituskorralduse agentuurid või MICE ettevõtted. Meie eesmärgiks on olla suurepärane töövõtja. Täiuslik töövõtja- see on midagi, millest olen ürituskorralduse agentuuris töötades alati unistanud ning millest mul on väga selge arusaam.

Me oleme klientidele olemas ning pakume neile suurt valikut erinevaid võimalusi, mida on võimalik kohandada (eelistatavalt tasuta) ning anname selgelt edasi programmi kontseptsiooni. Me pakume ürituskorralduste agentuuridele meeskonnatöö valmislahendusi.

Tavaliselt ei sekku me üksikasjadesse, mis on üldjuhul agentuuri vastutada. Muidugi kui tuleb ette ettenägematuid või ootamatuid olukordi ja meid appi palutakse, ulatame me alati oma abikäe ning püüame igat pidi aidata. Meie kõrgetasemelised suhtlemisoskused võimaldavad meil vajadusel suhelda otse lõpptarbijaga ning seega on väga väike või üldse mitte mingisugust erinevust meie kui meeskonnatöö lahenduse pakkuja ja agentuuri vahel, kelle heaks me töötame. Agentuurid kinnitavad, et neil ei ole kunagi olnud häbi, et meie neid esindame.

Mida peate te personali valimisel oluliseks?

Meie valdkonnas on väga oluline kirg ning professionaalsus. Jah just, vastutus, sõbralikkus ning kirg selle suhtes, mida me teeme. Me oleme nagu perekond. Kui meil on käsil midagi pakilist, ei lahku me kontorist. Me oleme isegi nädalavahetustel olemas, et täita meie klientide vajadusi ning anda neile nõu. Me armastame seda, mida me teeme ning uued töötajad peavad selle hoiakuga sobima.

team building in russia

Kuidas suudate pakkuda jõukohaseid hindu ilma kvaliteedis kaotamata?

Jah tõepoolest, lisaks sellele, et me suudame pakkuda originaalseid tooteid, mis on juba läbiproovitud ning testitud, saame me neid pakkuda ka mõistlike hindadega. Seda tänu sellele, et meil ei kulu aega toodete arendamisele, vaid ainult nende kohandamisele.

Mis kõige tähtsam, meie eesmärgiks on luua korduvkliente ning meie hinnamudel just seda peegeldabki. Me tahame ettevõtetega töötada pikemaajaliselt, et näha muutusi selles, mida me teeme. Meie eesmärgiks ei ole küsida kliendi käest kõrget hinda ning teda enam mitte kunagi näha. Me teame, et kui me pakume suurepärase teenust ning väljapaistvat väärtust väljakäidud raha eest (mis ei pruugi küll alati kõige odavam olla, kuid see-eest parim), kasutavad kliendid meie teenuseid ka teinegi kord ning mis veelgi tähtsam, nad jagavad oma kogemust ja see on hindamatu väärtusega. Meie korduvklientide protsent on üle 70%. MICE ettevõtete ja ürituskorraldus agentuuride osas aga veelgi kõrgem. See on väga kõrge näitaja arvestades seda, et Venemaa turu keskmine on kõigest 30%.

Milliseid lahendusi pakute MICE-ettevõtetele?

Me oleme nende jaoks ideaalne meeskonnatöö töövõtja. Me võime samuti oma tegevusi läbi viia ka inglise keeles ilma, et nende väärtus kannataks. Kuna meie peakontor asub Londonis, on meie materjalid ning trükised inglise keeles. Me toimetame üle terve Venemaa. Viimase aasta jooksul oleme me reisinud rohkem kui 20 erinevasse linna. Väljaspool suuremaid keskusi on üsna raske leida töövõtjaid, kellel oleks vajalik tehnoloogia ning teadmised meeskonnatöö valdkonnas. Siinkohal tulemegi meie appi.

Catalyst Russia on osaks tugevast rahvusvahelisest ettevõttest, kelle bränd on kvaliteedigarantii. Ja see annab meile palju eeliseid. Kui välismaa kliendid otsivad endale meeskonnatöö lahendust Venemaal, siis fakt, et meeskonnatöö programm on ametlik Catalysti litsentseeritud programm ning see viiakse läbi litsentseeritud Catalysti partneri poolt, on tihtipeale see, miks kliendid oma tellimustega just meie poole pöörduvad.

Catalyst Russia – teie organisatsiooni paremaks muutmise heaks!

Maria Varlamova

Fabrika Sobitiy ja Event Factory tegevjuht

Moscow Art Theatre School-i lõpetanu, kirglik etenduste ning festivalide läbiviija

Kõik artiklid

Lisamaterjalid