Välised meeskonnatööd arendavad tegevused nagu me neid täna tunneme, on olnud mõjutatud mitmete tegurite poolt - organiseeritud telkimine 19. sajandi lõpust, Skautide liikumise algus 1907. aastal ning Outward Boundi kasvamine Teisest maailmasõjast. Kõik need liikumised rõhuvad mitteformaalsele õppimisele, praktilistele väljas läbiviidavatele tegevustele ning meeskonnatööle.
Järgnevatel aastatel hakkasid välikoolitused levima kulutulena üle kogu riigi, nii vabatahtlike seas kui ka ärisektoris. Selle perioodi vältel levis Outward Bound rohkem kui 40 riiki. Sellise laienemisega (ja teeninduskanali suurenemisega) hakkas nii klientide grupp kui taotluste arv kasvama. 70-80. aastatel hakkasid sellised keskused kohale meelitama ka ärisektorit ning repositsioneerisid ennast, et pakkuda juhtimistreeningute programme ja juhtkondade väljasõite.
Selles faasis toimus korporatiivne meeskonnatöö pigem keskustes. Kuid 1990. lõpus juhtis Catalyst välise meeskonnatöö arendamise uues suunas. Catalyst hakkas välja mõtlema uusi mobiilseid meeskonnatöö lahendusi, mida saaks läbi viia ka konverentsikeskustes või hotelliesisel murul. Meeskonnatöö mängud, nagu näiteks Läbimurre, võimaldasid korporatiivsetel gruppidel kolmemõõtmelisi probleemide lahendamise harjutusi ilma, et nad peaks sõitma loodusesse.
Catalyst inspireeris uut nägemust ning seda, mis on väljas läbiviidavate meeskonnatöö lahenduste turul võimalik teha ja selle tulemusel on tänasel päeval mitmekesisem valik erinevaid tegevusi ning õpiväljundeid. Ettevõtted saavad olla kindlad, et nende välised meeskonnatöö kogemused on asjakohased ning tähendusrikkad. Tänapäeval on ettevõtete jaoks äärmiselt vajalik, et nad valiksid meeskonnatöö tegevused, mis annaksid edasi nende ettevõtte väärtusi. Näiteks keskendub „Two Tribes” kaasamisele ja vastastikusele austusele ning heategevusliku „Go Give” abil on võimalik kellelegi head teha.
Tutvuge meie lahendustega ja andke endast märku,
kui teil on erisoove või soovite alustada
meeskonna hetkeseisu kaardistamisest!