Looge ülisuur ahelreaktsioon
Elusuuruses ahelreaktsiooni käigus peavad tegema koostööd, et luua keeruline seadeldis. Iga meeskond meisterdab seadme, mis täidab mõnd lihtsat ülesannet ning ühendab selle järgmise meeskonna seadmega, et luua doominoefekt, kus ühe seadeldise tegevus alustab järgmist. Meeskonnad peavad oma seadmeid läbi proovima ning kohandama, et tagada nende katkestusteta toimimine.
Seejärel teevad nad koostööd endast järgmise meeskonnaga, et tagada täiuslik kooskõla nende ja järgmise meeskonna seadeldiste vahel. Ja kõige lõpus peaksid olema kõik seadeldised sujuvalt ühendatud, et need täiusliku doominoefekti. Kui meeskonnad on oma ülesannetega ühele poole saanud, päästab esimene meeskond oma seadeldisega valla ahelreaktsiooni, mis seejärel vallandab teise meeskonna oma ja nii edasi ja edasi kuni hiiglaslik ahelreaktsioon on läbinud kõikide meeskondade meistriteosed.
Ahelreaktsioon on täiuslik näide mõnest päriselus ettetulevast projektist, kuna meeskonnad seisavad silmitsi piiratud aja ja ressurssidega. Planeerimise etapp, kus meeskonnad jagavad plaani väiksemateks osadeks, nõutakse neilt ka inimeste ja ressursside jagamist väiksemate töörühmade vahel ning sellega pannakse proovile nii meeskonna dünaamika kui ka inimressursi juhtimise oskused.
Keskendudes probleemi lahendamisele, loomingulisusele ning suhtlemisoskustele, peavad meeskonnad disainimise ja planeerimise etapis efektiivselt koostööd tegema, et luua teostatav plaan. Meisterdamise ja testimise etapid ei nõua koordineerimist mitte ainult meeskondade vahel, vaid ka erinevate tehniliste oskuste ja projektijuhtimise strateegiate vahel. Ahelreaktsioon muudab mõtlemist, motiveerib täiuslikkuse poole püüdlemist ja tagab, et kõik osalised oleksid kaasatud.
Mis ma oskan öelda – see on tõeliselt suurepärane meeskonnatööd arendav tegevus. Ma tead, et võin kogu meie meeskonna nimel öelda, et see on olnud parim meeskonnatöö üritus, kus me iial osalenud oleme. See mis me saavutasime ületas kõiki meie ootusi.